ŚLĄSKIE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO 2017 29.09.2017r.-30.09.2017r.

Serdecznie zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Katowicach.

Tak jak w poprzednich latach mamy nadzieję wspólnie z Państwem obchodzić Dzień Zdrowia Psychicznego. Po raz kolejny Śląska Filia Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Psychiatrycznej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Śląskie Stowarzyszenie Ad Vitam Dignam w Katowicach, a także środowiska zintegrowane wokół zdrowia psychicznego organizują skupiające tym razem w Teatrze Śląskim oraz na placu tuż obok artystyczno-edukacyjne wydarzenie. Impreza ta ma
na celu wspieranie walki z kryzysem psychicznym jak również popularyzacji zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem czynników psychicznych.

W piątek 29 września 2017 roku przed Teatrem Śląskim (schody) ul. Rynek 10 w Katowicach w godzinach 10-14:00 odbędzie się kiermasz oraz wystawa, na której prezentowane zostaną prace m.in. pacjentów:

- Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks
- Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu Ad Vitam Dignam
w Katowicach,
- Poradni Ochrony Zdrowia Psychicznego, T. Warakomski, M. Skowron,
Psychiatryczny Oddział Dzienny, Ruda Śląska,
- Oddział Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej
- Centrum Psychiatrii w Katowicach,
- Centrum Rehabilitacji Społecznej i Poradnictwa Specjalistycznego w Sprawach
Dotyczących Osób z Zaburzeniami Psychicznymi przy MOPS, Katowice,
- Śląskie Stowarzyszenie Rodzin "Psyche"

Równocześnie na placu przed Teatrem Śląskim odbędzie się konkurs malarski pt. „Schizofrenia otwórzcie drzwi”. Oryginalnym i niecodziennym materiałem, na którym zainteresowani będą przedstawiać swoje artystyczne, malarskie wizje będą po raz kolejny drzwi - otwarte drzwi.

Zachęcamy Państwa również do wzięcia udziału w konferencji pt. „Kryzys psychiczny, a zdrowie psychiczne – zdrowienie”. Podczas konferencji będziemy mogli wysłuchać profesjonalistów – psychiatrów środowiskowych, a także zapoznać się z refleksjami, doświadczeniami osób po kryzysach psychicznych oraz ich rodzin, w formie wystąpień będących wstępem do rozmowy i refleksji. W trakcie panelu dyskusyjnego będą też wyświetlane filmy przygotowane przez CRS Katowice oraz ŚDS, w których przedstawione zostaną m.in. wywiady pacjentów, terapie rodzin. Zapraszamy zatem do wspólnej dyskusji w godzinach 14-17 w Sali Kameralnej Teatru Śląskiego.

W drugim dniu (sobota, 30.09.2017r.) naszych śląskich obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego skupimy się na popularyzowaniu higieny psychicznej poprzez aktywność fizyczną. Po raz trzeci Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej sp. z o. o., KRS TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska, MOSiR Ruda Śląska oraz Śląska Filia Sekcji Psychiatrii Środowiskowej
i Rehabilitacji Psychiatrycznej PTP organizują „Bieg dla Zdrowia Psychicznego“. Jest to kolejne wydarzenie wychodzące na przeciw osobom po i w trakcie kryzysu psychicznego, a także ich rodzin, przyjaciół i osób wspierających, który zmierza do integracji społecznej oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji tych osób w życiu publicznym.

Bieg odbędzie się:

30 września 2017 roku godzina 11:00 Burloch Arena Ruda Śląska przy ul. Bytomskiej, wydawanie numerów startowych w dniu biegu w godzinach 09:00 – 10:45,
Dystanse: 5 km bieg otwarty, 2,5 km bieg towarzyszący, Nordic Walking 2, 5 km, osoby na wózkach inwalidzkich 2 km.

Organizator przygotuje pakiety startowe dla 200 osób, decyduje kolejność zgłoszeń, które należy wysłać na adres: augustjakubik@op.pl podając imię i nazwisko, rok urodzenia, dystans, konkurencje, rozmiar koszulki oraz klub lub miejscowość. Lista startowa będzie aktualizowana na stronie: http://augustjakubik.pl/tkkf-jastrzab
Uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe statuetki, dyplomy, medale i inne upominki.

Mamy nadzieję, że w biegu wezmą udział osoby zdrowiejące, lekarze, psycholodzy, terapeuci, rodziny, bliscy osób chorujących a także urzędnicy, biegacze, sportowcy i inne osoby dla których inicjatywa promowania zdrowia psychicznego jest ważna, a problemy osób chorujących psychicznie bliskie sercu.

Gorąco zachęcamy do uczestniczenia w tych kolorowych i aktywnych tegorocznych obchodach.

Do wzięcia udziału w wystawie prac pacjentów, a także konkursie malarskim zachęcamy również inne instytucje i osoby zainteresowane, a zgłoszenia proszę kierować na adres: aleksandra.kita@czpfeniks.pl.